En İyi Headhunter Firmaları

En İyi Headhunter Firmaları

15.04.2022

En İyi Headhunter Firmaları

En İyi Headhunter Firmaları

En iyi headhunter firmaları doğru pozisyona en doğru kişilerin yerleştirilmesinde önemli çalışmalar yapan firmalardır. İK firmaları olarak da bilinen bu firmalar şirketlerin boş pozisyonlarına uygun ve yetenekleri personeller bulunmasına yardımcı olur. Headhunter kelimesi Türkçeye Kafa Avcılığı olarak çevrilir. Bunun da anlamı yetenekli kişileri bularak firmaların personel kadrosuna dahil etmektir.

Headhunter alanı tamamen özel bir alandır. Özel sektörde ve kamu sektöründe alanında en yetenekli kişileri bularak işe alma hizmeti olarak da açıklanabilir. İnsan Kaynakları hizmetine çok benzese de bu hizmetin en önemli yanı sektördeki en deneyimli ve yetenekli kişileri keşfetmektir. Özellikle orta ve üst düzey yönetici adayları ile görüşmek için ilk iletişim headhunter firmaları tarafından sağlanır.

En iyi headhunter firmaları bu adayların akademik kariyerleri ile araştırmalarını yapar. Kariyer deneyimi ile ilgili olarak gerekli tüm değerlendirmeleri gerçekleştirir. Adayların özgeçmişlerinin firmaya ulaştırılması ile birlikte firmalar kendi görevlerini sonlandırırlar.

 

 

Headhunter Firması Nedir?

Headhunter firmaları şirketlerin gereksinim duyduğu orta ve üst düzey yönetici pozisyonlarına işe alım sürecinin yönetilmesinden sorumludur. Bu süreçte birçok önemli aşama bulunur. Bu aşamalardan kısaca şu şekilde bahsetmek mümkün olabilir:

  • Headhunter firmalarının uzmanları ilk olarak boş olan pozisyonu değerlendirir.
  • Pozisyonun tüm gereklilikleri saptanır.
  • Bu pozisyona uygun olan adaylar sektörde araştırılır.
  • Bulunan adayların her birinin kariyer ve akademik geçmişleri araştırılır.
  • En uygun olanların bilgileri ilgili şirketlere gönderilir.

Bu süreçte headhunter firması en iyi personeli bulmak ile görevlidir. Pozisyon için bulunan adayın yetenekli, işinin ehli ve her şeyden önemlisi firmanın imajını sarsmayacak biri olmasına dikkat eder. Aynı zamanda firmanın marka değerinin daha da yükselmesinde son derece önemli olabilecek kişileri hedefler. En iyi headhunter firmaları yönetici arayışında olan firmalar için tüm gereksinimleri karşılayacak adayları belirler.

 

Headhunter Firmaları Avantajları

En iyi headhunter firmaları birçok önemli işlevi sayesinde günümüzde önemli bir yer edinmektedir. Bu firmaların diğer şirketlere sağladığı avantajlar arasında şunlardan bahsetmek mümkündür:

  • Seçme ve yerleştirmede önemli bir rol üstlenirler.
  • İş alım süreci yanında Pazar dinamiklerinin analiz edilmesinde de önemli bir yere sahiptirler.
  • Sektörün araştırılmasında başarılı olan firmalardır.
  • Rakip analizi yaparak firmanız için en iyi yönetici adayını tespit edebilirler.
  • Farkındalık, arzu, ilgi ve başvuru fonksiyonlarına ağırlık vererek çalışan firmalardır.

Doğru stratejiler geliştirerek en iyi personelleri seçebilirler. Böyle durumlarda firmaların tek yapması gereken ilgili pozisyon ile ilgili olarak gerekli bilgileri bu şirketlere ulaştırmaktır. Böylece aradığınız nitelikte üst düzey yöneticileri daha kolay bulabilirsiniz.

 

Headhunter Şirketleri Türkiye

En iyi headhunter firmaları yalnızca kişilere hizmet vermez aynı zamanda firmalara da önemli katkılarda bulunur. Bir şirkette boş bir pozisyon bulunduğunda bu pozisyona kimin yerleştirilmesi gerektiğine karar vermek son derece zorlu bir süreçtir. Çünkü boş olan pozisyonun gerektirdiği tüm kriterleri taşıyan kişinin bu işe yerleştirilmesi işletmenin verimliliği açısından büyük bir önem taşır.

Detaylı olarak incelenmeden ve kişilerin yetenekleri sorgulanmadan yapılan bir işe alım sürece hem o pozisyona yerleştirilen kişinin başarısız olmasına hem de firmanın sürekli olarak personel değiştirmek zorunda kalmasına neden olur. Böyle durumlarda headhunter şirketleri doğru pozisyona en doğru kişinin yerleştirilmesinde son derece detaylı çalışmalar yapar.

 

Türkiye’deki En İyi Headhunter Firmaları

Sektörde uzun bir süredir hizmet veren firmamız bu alanda en iyi desteği almanızı sağlar. Uzmanlarımız yönetici pozisyonlarının doldurulmasında beklentilerin ötesinde bir hizmet sunar. Her şeyden önemlisi en uygun adaylara ulaşmanızda sizlere önemli bir destek verir.