Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır ?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır ?

3.09.2021

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır ?

Kariyer yolunuzu planlamaya nasıl başlayabilirsiniz?

Kariyer yolunuzu oluştururken şu adımları göz önünde bulundurun:

 1. Potansiyel kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinin
 2. Büyüyen iş pazarlarını keşfedin
 3. Becerilerinizle eşleşen kariyerleri belirleyin
 4. Kariyer niteliklerini anlayın
 5. Maaşları ve diğer faydaları değerlendirin
 6. Olası kariyer yollarını karşılaştırın
 7. SMART hedefleri oluşturun
 8. Bir kariyer eylem planı geliştirin

1 . Potansiyel kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinin

Arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza meslekleri hakkında sorular sorarak kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinmeye başlayın. Hangi becerileri kullandıklarını ve hangi niteliklere sahip olduklarını öğrenin. Onlara işleriyle ilgili neyi sevip neyi sevmediklerini ve mevcut pozisyonlarından önce ne tür deneyimler kazandıklarını sorun.

Ardından, en iyi şirketleri araştırın ve bu alandaki profesyonelleri arayın. Yüz yüze veya çevrimiçi ağ oluşturma etkinliklerine katılın veya uzmanlarla bilgilendirici görüşmeler yapın. Potansiyel bir meslekte uygulamalı deneyim kazanmak için gönüllü fırsatları, stajları veya işbaşı eğitimi deneyimlerini takip etmeyi deneyin.

 

2 . Büyüyen iş pazarlarını keşfedin

Büyüyen iş piyasaları en profesyonel potansiyeli sunma eğilimindedir. Öngördükleri en heyecan verici fırsatlardan bazılarını öğrenmek için alanınızdaki uzmanlarla konuşmayı deneyin. Alanınız için en iyi yayınları ve çevrimiçi haber kaynaklarını okuyun ve ilginizi çeken yeni kariyerleri izleyin.

Büyüyen iş piyasalarına ilişkin daha kapsamlı bir görünüm için, Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun en hızlı büyüyen meslekler listesi gibi veriye dayalı çalışmaları inceleyin. Hızlı bir bakışla, hangi işlerin en yüksek potansiyele sahip olduğunu belirleyebilir ve en yüksek ortalama maaşı sunabilirsiniz.

 

3 . Becerilerinizle eşleşen kariyerleri belirleyin

Kendinizi güvende ve başarılı hissettiren bir alan seçmek için okulda veya işte öğrendiğiniz teknik becerileri göz önünde bulundurun. Örneğin, bir sınıfa kavramları nasıl öğreteceğinizi, ağır ekipmanı nasıl çalıştıracağınızı veya bir medya satın alma planı geliştirmeyi biliyor olabilirsiniz.

Ardından, edindiğiniz davranış ve özellikler olan yumuşak becerilerinizi düşünün. Örneğin, bir konuyu eleştirel olarak nasıl analiz edeceğinizi biliyor olabilirsiniz veya net bir şekilde iletişim kurmakta başarılı olabilirsiniz. Teknik ve sosyal beceriler listenizi, ne kadar uygun olduklarını görmek için düşündüğünüz kariyer yollarıyla eşleştirin.

 

4 . Kariyer niteliklerini anlayın

Seçtiğiniz alanda çalışmak için ihtiyaç duyacağınız dereceleri gözden geçirerek başlayın. Belirli bir konuda lisans derecesine ihtiyacınız olup olmayacağını belirleyin ve ileri düzey pozisyonlar için yüksek lisans derecesine ihtiyacınız olup olmayacağını belirleyin.

Ardından, alanınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek profesyonel sertifikaları inceleyin ve mesleğiniz için lisans gerekliliklerini gözden geçirin. İş için yasal olarak kalifiye olduğunuzdan emin olmak için bölgenizdeki lisans sürecini not edin.

 

5 . Maaşları ve diğer faydaları değerlendirin

Alanınızdaki kazanç potansiyelini değerlendirmek için, Indeed'de maaşları keşfetmeyi veya sektöre göre kariyerlere göz atmayı deneyin  . Burada, yaygın meslekler için ortalama yıllık maaşı bulabilir ve yüksek lisans almak gibi kazanç potansiyelinizi artırabilecek faktörleri belirleyebilirsiniz.

İş listelerini incelerken, sağlık hizmetleri, tatil zamanı ve telekomünikasyon fırsatları gibi her bir pozisyonun sunduğu avantajları not edin. Bu avantajlar, giderlerinizi azaltabilir ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir, bu da onları toplam tazminatınıza dahil etmek için gerekli hale getirir.

 

6 . Olası kariyer yollarını karşılaştırın

Birkaç potansiyel kariyer yolunu düşündükten sonra seçeneklerinizi karşılaştırın. Diğer seçeneklere kıyasla daha fazla zaman alıcı veya pahalı olabilen çok daha fazla beceri ve ek bir derece gerektirebilir. Bir başkası önemli ölçüde daha yüksek kazanç potansiyeline sahip olabilir.

Ardından, her bir kariyer yolunun temel değerlerinizle ne kadar iyi eşleştiğini karşılaştırın. Kişi, sahip olmayı arzuladığınız kişisel nitelikler ve ilişkilerden daha fazlasını geliştirmenize izin verebilir. Bir diğeri, en iyi profesyonel çalışmanızı üretmeniz için size ilham verebilir. Hangi profesyonel yolun hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini değerlendirmek için artılar ve eksiler listenizi gözden geçirin.

 

7 . SMART hedefleri oluşturun

Bir kariyer yolunu takip etmek yıllar alabileceğinden, daha geniş hedefleri izleyebileceğiniz daha küçük hedeflere bölün.  Süreç boyunca size rehberlik etmesi için SMART hedefleri belirlemeyi deneyin  :

 • Spesifik:  Hedefinizi olabildiğince kesin hale getirin. Öğretmen olmayı hedefliyorsanız, yerel okul sisteminizde lise biyolojisi öğretmenliği yapmak gibi belirli bir hedef belirleyin.
   
 • Ölçülebilir:  İlerlemenizi ölçün. Eğitim alanında lisans derecesini tamamlamak veya gereksinimlerinizi karşılayan 10 işe başvurmak gibi kriterler belirleyin.
   
 • Ulaşılabilir: Ulaşabileceğiniz  hedefler belirleyin. Hedefinizin ulaşılabilir olduğunu doğrulamak için adımları tek tek düşünün ve ne kadar gerçekçi olduklarını düşünün.
   
 • İlgili:  Belirlediğiniz kariyerle ilgili herhangi bir hedef gerçekten önemli olmalıdır. Hedefin ne kadar önemli olduğunu ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını düşünün.
   
 • Zamana dayalı:  Hedeflerinize son tarihler verin. Belirli bir zaman dilimine bağlı kaldıysanız, nihai sonuca ulaşmak ve kendinizi harekete geçmek için motive etmek için daha kolay bir zamanınız olacak.

 

8 . Bir kariyer eylem planı geliştirin

Profesyonel geleceğiniz için bir harita oluşturmak için SMART hedeflerinizdeki eylem öğelerini gözden geçirin ve izlemeniz gereken adımların grafiğini çizin. Ardından, programınızı oluşturmak için bunları bir kağıda veya dijital takvime koyun. Düzenli olarak gözden geçirebilmeniz için kariyer eylem planınızı hazır bulundurun. Tamamladığınız her adımı işaretleyin ve hem büyük hem de küçük başarılar için kendinizi ödüllendirin. 

Gerektiğinde kariyer eylem planınızı tekrar gözden geçirin ve gözden geçirin. Ekonomideki yeni fırsatlar, teknolojik gelişmeler, kişisel öncelikler ve eğilimlerin tümü, temel kariyer planlaması değişikliklerine neden olabilir.