Profesyonel İnsan Kaynakları Firmaları | Asistanİk İşe Alımlarınızı Asiste Eder !

Profesyonel İnsan Kaynakları Firmaları | Asistanİk İşe Alımlarınızı Asiste Eder !

28.03.2022

Profesyonel İnsan Kaynakları Firmaları | Asistanİk İşe Alımlarınızı Asiste Eder !

Profesyonel İnsan Kaynakları Firmaları

İnsan kaynakları firmaları günümüzde son derece profesyonel düzeyde çalışarak firmalara personel sağlar. Bu firmaların işe arayanlara ve personel arayışında olan firmalara önemli katkıları bulunur. İnsan kaynakları firmaları ile işe alım süreçleri çok daha profesyonel bir şekilde gerçekleşir. Bu firmalar kişiler ve şirketler açısından birçok avantajı bir arada bulundurur. Beklentilere yanıt veren bir hizmet anlayışı ile açık olan pozisyon için son derece yüksek standartlarda hizmetler alınması sağlanır. Beklentilerinizin karşılanmasına yardımcı olan profesyonel insan kaynakları firmaları işe alım süreçlerinde belirli testleri de uygulayabilmektedir. İnsan kaynakları firmalarının iş alım süreci şu şekilde işler:

 • Bu firmalar işe alım süreçlerine başlamadan önce pozisyon için çeşitli ilanlar yayınlar.
 • Bu ilanlara başvuran adayların CV’leri iş başvurusu havuzlarında biriktirilir.
 • Tüm CV’ler detaylı olarak incelenir.
 • En uygun olan adaylar belirlenerek aranıp bilgi verilir.
 • Firmalar bu süreçte kendi mülakatlarını yapmak isteyebilirler.
 • Doğrudan İK firmalarının da işe alım yapmalarını isteyebilirler.

Bu kişiler süreç hakkında bilgilendirilir. Böylece hem işe alımda daha sistematik bir yol izlenmiş olur hem de pozisyon için en uygun adaylar arasından seçim yapabilme imkanı doğar.

 

İnsan Kaynakları Firmalarının Önemi

İnsan kaynakları firmaları şirketlerin açıkta olan pozisyonları için en iyi personelleri temin eden firmalardır. Bu firmalarda çalışan kişiler de başarılı ve profesyonel İK yöneticileri ile uzmanlardır. İşe alım süreçleri bu firmalar sayesinde rastgele ya da tanıdığa dayalı olarak gerçekleştirilmez. Aksine tamamen yeni nesil yöntemlerle ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. İK şirketlerinin önemi hakkında şunlar söylenebilir:

 • Açık olan pozisyonlar için en uygun personeller bulunur.
 • Personellerin işe alım süreçlerinde her konuda bilgi edinmesi sağlanır.
 • Şirket mülakat gerçekleştirecek ise seçilen adaylara gerekli bilgiler verilir.
 • Pozisyon için en uygun adaylar belirlenir.
 • Pozisyonların gerektirdiği özellikler detaylı olarak belirlenir ve adaylar da buna göre seçilir.

Tüm adaylar yakın bir inceleme sonrasında firmalara yönlendirilir. Firmalar bu işe alım sürecini direkt olarak İK şirketlerine de bırakabilir. Böyle durumlarda işe alım süreçleri daha da profesyonel ve sistematik düzeyde işler.

 

Yeni Mezunlar İçin İK Şirketleri

İnsan kaynakları firmaları yeni mezunlar açısından büyük bir önem taşır. Genelde yeni mezun olan kişiler profesyonel bir kariyer planlaması yapamayabilir. Böyle durumlarda şirketlerin belirlediği kriterleri en iyi şekilde taşıdıklarını yansıtma konusunda da yetersiz kalabilirler. Ancak İK şirketleri böyle zamanlarda yeni mezunlar için iyi bir yol haritası olabilmektedir.

Kişilerin bir şirkete nasıl başvurması gerektiğinden, CV hazırlama sürecine kadar her anlamda yardımcı olabiliyor. Bir pozisyon için seçilen adaylara şirketler hakkında detaylı bilgi verilmesi ve şirketlerin mülakatları hakkında detaylı bilgi sunmak da bu süreçte önemli noktalar arasında yer alır. Beklentilere yanıt veren bir İK yönetimi ile firmalar kaliteli personel bulabilirken kişiler de hayal ettikleri işlere kolaylıkla ulaşabilirler.

İş bulmanın giderek zorlaştığı günümüzde İnsan kaynakları firmaları çok daha profesyonel bir şekilde çalışmaktadır. Bu süreçte İK uzmanlarının çeşitli prosedürlere uyarak gerçekleştirdiği iş sürecinde son derece yüksek standartlarda personel alımları gerçekleştirilir. Aynı zamanda şirketlerin sektör değişikliği dönemlerinde de gereken personel destekleri sağlanır.