Türkiye'de Çağrı Merkezi İhracatı (Almanca-Felemenkçe)

Türkiye'de Çağrı Merkezi İhracatı (Almanca-Felemenkçe)

26.10.2022

Türkiye'de Çağrı Merkezi İhracatı (Almanca-Felemenkçe)

Türkiye'de Çağrı Merkezi İhracatı (Almanca-Felemenkçe)

Türkiye’de çağrı merkezi ihracatı her geçen gün daha da gelişme gösteren alanlardan birisidir. Üniversitede dahi bölümü açılan bu meslek alanında yetişmiş personele büyük bir gereksinim duyulmaktadır. Dijital dünyanın giderek daha da yaygınlık göstermesi ile birlikte birçok kişi bu alanda iş sahibi olabilmektedir. Çağrı merkezi sektörü çalışan kişilere iyi birer kariyer fırsatları sunmaktadır. Ancak bu alanda çalışabilmek için kişilerin belirli kriterlere sahip olunması gerekiyor. Bu alanda her geçen gün çalışan sayısının artış göstermesi de giderek çağrı merkezlerinin popüler hale gelmesini sağlamaktadır. Türkiye’de çağrı merkezi ihracatı ise bu alanda yetişmiş personellerin yurt dışındaki ihtiyaçları karşılamasına yönelik olarak yapılan bir ihracattır.

Bu alanda kendini yetiştiren kişiler yurt dışındaki iş fırsatlarını değerlendirebilmektedir. Almanca ve Felemenkçe olarak çeşitli dillerde rahatlıkla çağrı merkezlerinde iş bulabilme imkanları sunulmaktadır. Çağrı merkezleri kariyer yapabilmek adına son derece iyi bir sektördür. Çünkü bu sektörde çeşitli hizmet kademeleri vardır. Kişiler çalıştıkları çağrı merkezinde göstermiş oldukları performanslara göre farklı kariyer fırsatlarını yakalayabilirler.

Günümüzde Almanca ve Felemenkçe alanında kariyer yapmak isteyenler için çeşitli iş imkanları bulunmaktadır. Bu alanda iş bulabilmek ve kariyer imkanlarını değerlendirebilmek için iyi bir araştırma son derece önemlidir. İnsan kaynakları firmaları bu alanda kariyer fırsatlarını değerlendirmek isteyenlere en iyi şekilde hizmet vermektedir.

 

Çağrı Merkezi Kariyer Fırsatları Neler?

Türkiye’de çağrı merkezi ihracatı konusunda giderek bir artışın yaşanması ile birlikte kişiler de bu alandaki fırsatları değerlendirmek istemektedir. Bu alanda çeşitli eğitimler alan kişiler çağrı merkezlerindeki yükselme şanslarına da sahip olabilmektedirler. Çağrı merkezlerindeki pozisyonlar arasında şunlar yer alır:

 • Müşteri Temsilcisi
 • Takım Lideri
 • Süpervizör
 • Operasyon Yöneticisi
 • Müdür
 • Müdür Yardımcısı
 • İnsan Kaynakları

Gibi alanlarda kariyer yapabilme imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda insan kaynakları, finans, eğitim, iş geliştirme, kalite yönetimi, satış ve pazarlama, bilgi teknolojileri gibi alanlarda kendilerini yetiştirmiş olan kişilere de iş olanakları geniş anlamda sunulmaktadır. Çağrı merkezlerinde iletişim becerisi yüksek olan kişilere oldukça fazla sayıda gereksinim duyulmaktadır.

 

Çağrı Merkezlerinde İş Kriterleri Nelerdir?

Türkiye’de çağrı merkezi ihracatı artışı ile birlikte bu alandaki tüm kariyer imkanları detaylı olarak araştırılmaktadır. Bu alanda yüksek başarı elde etmek isteyen kişiler öncelikle işin kriterlerini detaylı olarak bilmek durumundadır. İş başvurusu yaptığınızda öncelikle son derece başarılı bir CV ile başvuru yapmak işe alınma konusunda önemli bir avantaj olacaktır. Çağrı merkezlerinde kariyer elde etmek isteyenler için şu kriterler önemlidir:

 • Çağrı merkezi alanında iyi bir eğitim almış olmalısınız.
 • Yurt dışındaki çağrı merkezi hizmetlerini değerlendirmek isterseniz yabancı dili iyi bilmelisiniz.
 • Özellikle Almanca ve Felemenkçe son derece önemlidir.
 • Çağrı merkezi alanında çalışabilmek için iletişim becerilerinizin yüksek olmasına önem vermelisiniz.
 • Çağrı merkezlerinde farklı kariyer basamakları vardır. Bu basamakları tırmanabilmek için mutlaka çalıştığınız iş yerinde verilen eğitimleri tam almalısınız.

Bu detaylara dikkat etmek ve kriterleri taşımak çağrı merkezlerinde iş bulmanızda önemli bir kolaylık olmaktadır. Çağrı merkezi Pazar büyüklüğü son derece geniştir. Yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da bu alanda yüksek kariyer imkanları bulunmaktadır. İşsizlik boyutunun giderek artış gösterdiği son yıllarda çağrı merkezleri çok ciddi bir büyümeye doğru ilerlemektedir. Yetişmiş personel sayısının giderek daha da gerekli hale gelmesi ile birlikte bu alanda insan kaynakları firmaları da arayış içerisine girmektedir. Bu alanda deneyimleriniz varsa ve özellikle Felemenkçe ve Almanca biliyorsanız çok daha rahat bir şekilde iş bulabilme şansı yakalayabilirsiniz.

 

Çağrı Merkezi İhracatında Almanca ve Felemenkçe

Türkiye’de çağrı merkezi ihracatı alanında yabancı dil bilmek büyük bir önem taşıyor. Birkaç dili birden konuşabiliyorsanız çağrı merkezlerinde iş bulabilme imkanı daha fazladır. Özellikle Almanca çağrı merkezlerinin bu sektörde son derece ileri düzeyde olduğundan bahsetmek mümkün olabilir. Türkiye’de de Almanya’ya çağrı hizmeti veren birçok merkez bulunmaktadır. Bu firmaların operasyonları her geçen gün daha da artış göstermektedir. Almanca bilen çağrı merkezi çalışan ilanlarında da her geçen gün daha da artış görülüyor.

Bu alanda iletişim becerisi kadar önemli olan konulardan birisi de dil eğitimleridir. Birden fazla dile hakimseniz hem yurt dışında hem de Türkiye’de iyi standartlarda iş bulabilirsiniz. Özellikle Almanca ve Felemenkçe konusunda iş olanakları çok daha geniştir. Almanya ile yapılan hem ticari hem de ekonomik ilişkiler yoğun olduğundan bu alanda dil bilmeniz büyük bir önem taşıyor. Özellikle Almanca yanında ekstra bir dil daha bilmek sizlere bu alandaki tüm kariyer fırsatlarını en iyi şekilde açacaktır.

 

Çağrı Merkezlerinde Nasıl İş Bulunur?

Almanca ve Felemenkçe gibi dillere hakimseniz bu alanda çalışmak için çağrı merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Bu alanda iş bulabilmek için bu alanda bilgili olmanız büyük bir önem taşır. Çağrı merkezlerinde iş bulabilmek için şu noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Çağrı merkezi için online eğitimlerden yararlanabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden yayınlanan ilanlara başvurular yapabilirsiniz.
 • İnsan kaynakları firmaları tarafından sizlere sunulan imkanları değerlendirebilirsiniz.
 • Firmalara doğrudan başvurular yapabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek için ise birçok farklı detaya dikkat etmeniz gerekir. İş olanaklarını değerlendirme boyutunda farklı seçenekler vardır. Fakat bu aşamada en çok tercih edilen insan kaynakları firmalarına başvurmaktır. Bu firmalardaki insan kaynakları uzmanları son derece titiz bir şekilde çalışmaktadır. Çağrı merkezlerinde çalışabilmek için bu firmalara başvuru yaptığınızda sektörde size en uygun olan işin bulunması sağlanır.

 

Çağrı Merkezlerinde İş Bulmak İçin Nelere Dikkat Edilir?

Çağrı merkezleri size son derece popüler iş alanlarından biridir. Bu alanda iletişim becerisi yüksek olan kişiler kolaylıkla iş bulabilme şansına sahip olabilmektedir. Ancak bu alanda çok daha yüksek standartlarda bir kariyer elde edebilmek ve daha iyi gelir kazanabilmek için daha donanımlı olmanız gerekir. Özellikle Almanca ve Felemenkçe gibi dillere hakim olmanız yüksek düzeyde iş bulabilmenize imkan tanımaktadır. Almanya'daki firmalara bu alanda farklı açılardan çağrı merkeze hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler kapsamında sizler de çağrı personeli olarak çalışabilirsiniz. Alanınızda en iyisi olmak yurt dışı iş fırsatlarını değerlendirebilmeniz açısından önem taşır.

Bununla birlikte iyi standartlarda iş bulabilmek için dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de eğitimlere katılmaktır. Çalışmış olduğunuz kurumun tüm eğitimlerine katılmanız oldukça önemli bir konudur. Aynı zamanda online ekstra eğitimlere katılmak yaptığınız iş konusunda kendinizi geliştirmenizi sağlayacak bir unsurdur. Buna ek olarak yabancı dilinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekir. Bir yabancı dil biliyorsanız ikinci bir yabancı dili öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Ne kadar çok yabancı dil bilirsiniz o kadar fazla iş bulabilme şansına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte sektörle ilgili olarak sürekli okumalar yapmanız gerekir.

Ne kadar okuma yaparsanız ve sektörünüzle ilgili olarak ne kadar araştırmada bulunursanız kendi alanınıza o kadar hakim olursunuz. Bu da sizin profesyonelliğinizi firmalara kanıtlama avantajını sunar. İyi bir firmanın çalışanı olmak istiyorsanız mutlaka becerilerinizi en iyi şekilde geliştirmeniz gerekir. Böylelikle iyi standartlarda iş bulabilir ve kendinize her bakımdan yeterli bir personel durumuna getirebilirsiniz.