Yurt Dışından Türkiye’ye Dönmek İçin İş Fırsatları

Yurt Dışından Türkiye’ye Dönmek İçin İş Fırsatları

26.10.2022

Yurt Dışından Türkiye’ye Dönmek İçin İş Fırsatları

Yurt Dışından Türkiye’ye Dönmek İçin İş Fırsatları

Yurtdışından  Türkiye’ye dönmek için iş fırsatları oldukça merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Yurt dışında yaşayan kişilerin kendi ülkelerine dönerek vatanlarında bir iş kurmak istemeleri oldukça araştırılan bir durumdur. Yurt dışında yıllarca yaşayan ancak buradaki koşullardan çok da memnun olmayan kişiler Türkiye’ye dönerek burada daha iyi koşullarda yaşama şansı bulmaya çalışmaktadır. Böyle durumlarda Türkiye’nin farklı avantajları olduğunu da söylemek mümkündür. Her ne kadar iş konusunda birçok kişi sıkıntı yaşıyor olsa da Türkiye farklı sektörler açısından oldukça cazip görünmektedir.

Yurt dışından Türkiye’ye dönmek için iş fırsatları araştırıldığında çeşitli iş imkanları ile karşılaşılabilir. Böyle durumlarda kişiler insan kaynakları firmalarına başvurarak iyi bir kariyer elde etme imkanı bulabilir. Ancak yine de birçok Avrupa ülkesine göre Türkiye’nin şartları kısıtlı kalabilmektedir. Bununla birlikte Türkiye’de iyi düzeyde yabancı dil bilen iş deneyimi olan herkese ihtiyaç bulunmaktadır. Birçok farklı iş ilanını değerlendirdiğinizde özellikle deneyim sahibi ve yabancı dil bilen personeli ihtiyaç olduğunu söylemek mümkündür.

Özellikle teknik konularda yetişmiş eleman ihtiyacının artış göstermesi Türkiye açısından önemli bir avantajdır. Türkiye’deki iş fırsatlarını değerlendirmek genellikle kişilerin iyi bir insan kaynakları firması ile çalışması gerekir. Böyle durumlarda yüksek standartlarda bir iş bulabilmenin en önemli yolu ise sizin adınıza yapılacak olan iş başvurularının profesyonel düzeyde gerçekleştirilmesidir.

 

Yurt Dışından Türkiye’ye Kesin Dönüş Nasıl Yapılır?

Yurt dışından Türkiye’ye kesin dönüş nasıl yapılır sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Yurt dışında yıllarca yaşayan ve burada kendine hayat kuran kişiler belli bir zaman sonra Türkiye’ye geri dönmek isteyebilirler. Ancak Türkiye’ye döndüklerinde yaşamlarını devam ettirebilecekleri nitelikte bir iş bulup bulamayacakları oldukça muamma konulardan biridir. Böyle durumlarda öncelikle iş garantisi sağlamalı ve daha sonra sizlere sunulabilecek tüm avantajları değerlendirmelisiniz. Beyin göçü ve iş göçü gibi çeşitli göçler nedeniyle yurt dışına giden kişi sayısı oldukça fazla durumdadır. Bu durum aynı zamanda Türkiye içinde ciddi bir sorun olabilmektedir. Ancak zamanla yurt dışında yaşamanın da zorluklarını gören insanlar tekrardan Türkiye’ye dönüş yapma gereği duymaktadır. Böyle durumlarda Türkiye’ye kesin dönüş yapabilmek için belli konulara dikkat edilmesi gerekir. En önemli dikkat edilmesi gereken konular ise şunlardır:

 • Türkiye’ye kesin dönüş yapmak isteyen kişiler öncelikle bu ülkedeki sosyal sigorta kanunlarını yakından incelemelidir.
 • Fırsatlarını değerlendirmeli ve bu konuda yapabileceğiniz işlere seçmelisiniz.
 • Seçeceğiniz işlerde deneyiminizin olması oldukça önemli bir konudur.
 • Başarılı bir insan kaynakları şirketinden hizmet alarak sizlere iyi bir hizmet verilmesini sağlayabilirsiniz.
 • İş bulma dışında aynı zamanda konut ve geçim sorunları gibi konularda detaylı araştırmalar yapmalısınız.
 • Kendi iş alanınızda kazanabileceğiniz ücretin maksimum ve minimum düzeylerini öğrenmelisiniz.

Bu detaylara dikkat ettikten sonra yurt dışından Türkiye’ye dönmek için iş fırsatları detaylı olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte dönmek istediğiniz tarihlerde kendi sektörünüz için ciddi anlamda bir personel alımı da yapılması gerekir. Sektörünüzde eğer yeterli düzeyde iş alımı yapılmıyor ise ekstra olarak farklı sektörleri değerlendirmeye alabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yaparken mutlaka sizlere profesyonellerin hizmet vermesini sağlamalısınız. Başarılı insan kaynakları uzmanları hangi sektörde ne kadar personel açığı olduğu konusunda detaylı bilgilere sahip olmaktadır. Öyle durumlarda hizmet almak isteyen kişilere kariyer planlaması yapılarak Türkiye’ye döndüklerinde rahat bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli bilgiler verilmektedir. Bulunduğunuz sektör iş deneyimleriniz yabancı dil seviyeniz gibi konular dikkate alınarak iyi bir iş bulabilme imkanlarından yararlanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Yurt Dışından Türkiye’ye Dönen Kişiler Ne İş Yapabilir?

Yurt dışından Türkiye’ye dönmek için iş fırsatları değerlendirildiğinde birçok farklı iş sektörü ile karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda belli başlı bir mesleğiniz varsa direkt olarak o mesleğe yönelebilirsiniz. Çünkü Türkiye’de yurt dışı deneyimi olan kişiler çok daha revaçtadır. Özellikle ithalat ihracat gibi ticaret şirketlerinde iş bulabilme garantiniz oldukça yüksektir. Almanya gibi bir ülkede uzun yıllar çalışan kişilerin özellikle yabancı dile hakim olması Türkiye açısından önemli bir avantajdır. Bildiğiniz yabancı dil sayesinde kolaylıkla iyi bir firmada işe girebilir ve bu süreçte başarı ve kariyere garantileyebilirsiniz. Türkiye’ye geldiğinizde özellikle çalışabileceğiniz birçok farklı sektör bulunur. Bulunduğunuz iş sektörüne göre en iyi fırsatları değerlendirebilir ve kolaylıkla başarılı olabileceğiniz bir iş bulabilirsiniz. Türkiye’deki işlerde başarılı olmak için gereksinim duyabileceğiniz konular arasında şunlar yer alır:

 • İngilizce ve Almanca gibi dillerde başarılıysanız kolaylıkla iş bulabilirsiniz.
 • En az 2 yıl ile 5 yıl arasında yurt dışında çalışma deneyiminiz varsa Türkiye’deki şirketler için önemli bir avantajdır.
 • Yurt dışında iyi bir üniversitede okuduysanız diplomanız sizlere birçok şirketin kapılarını aralayabilir.
 • Staj yaptığınız yerler yurt dışında iyi bir firmalar ise bu durum yine Türkiye’de iyi bir iş bulmanızda oldukça önemli bir faktördür.
 • İş bulabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise başarılı bir öz geçmiş hazırlamaktır.
 • Yurt dışında çalıştığınız şirketlerden referans mektubu alarak Türkiye’de işe girme şansınızı artırabilirsiniz.

Bu özelliklere sahip olduğunuzda kolaylıkla başarılı bir şekilde iş bulabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi işe girme konusunda son derece avantajlıdır. Her türlü işe giriş aşamasında sizlere başarılı insan kaynakları uzmanları hizmet vermektedir. Bu firmalara başvuru yaptığınızda kolaylıkla işe girme sürecini başlatabilirsiniz. Ancak öncesinde sektör araştırmaları yapılarak size en uygun işlerin bulunması sağlanır. Böylelikle işe girmek istediğiniz sektördeki boş alanlar araştırılarak gereken başvurular yapılır.

 

Yurt Dışından Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapmak Mantıklı Mıdır?

Yurt dışından Türkiye'ye dönmek için iş fırsatları arayışında olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi de bu işlemin mantıklı olup olmadığıdır. Yurt dışında bir ülkede uzun yıllar yaşayan kişiler bu ülkelerde elde ettikleri ayrıcalıklardan kolay kolay vazgeçmek istemeyebilirler. Çünkü bir ülkede oturma izni almak ya da çalışma vizesine sahip olmak düşünüldüğünden çok daha zordur. Bununla birlikte insanların yurt dışında yaşamalarının büyük zorlukları olduğunu da söylemek mümkündür.

Aile kavramından uzak kalınması ve kişilerin kendi toprağından farklı bir yerde yaşamak zorunda olması oldukça yıpratıcı bir süreç olabilmektedir. Böyle durumlarda kişiler çok daha iyi standartlarda bir hayat kurmalarına rağmen Türkiye’ye geri dönüş yapmak isteyebilirler. Türkiye’ye dönüş yapmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de bu ülkedeki fırsatları detaylı olarak değerlendirmektir. Bu şekilde hem kendiniz için hem de aileniz için daha iyi bir seçenek bulabilir ve Türkiye’de iyi bir hayat kurma şansı yakalayabilirsiniz. Teknik anlamda birçok farklı personele gereksinim duyulmaktadır.

Türkiye’deki iş fırsatları Avrupa ülkelerine göre daha kısıtlı olabilir. Böyle durumlarda çalışmak istediğiniz alanı iyi belirlemeli ve hangi alanda bulunmak istediğinize karar vermelisiniz. Belli bir meslek erbabıysanız ve bu alan Türkiye’de popülerse kesin dönüş yaparak kendinize Türkiye’de de bir yaşam kurma imkanı bulabilirsiniz. Yurt dışındaki hayatınızı bırakma aşamasındaysanız ve Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız iş fırsatları konusunda insan kaynakları firmalarının profesyonel hizmetlerinden faydalanmanız gerekir.